Dürtüsellik “bir olayın sonucunu düşünmeden harekete geçme” şeklinde tanımlanır. Dürtüselliğin hakim olduğu çocuklar sabırsız, tez canlıdırlar. Bir olay karşısında sıralarını beklemekte zorluk çekerler.

Disipline uymaz, kuralları uygulamaz, okul ,ev, iş yaşamı ile ilgili kurallara ve otoriteye karşı gelirler. Kendi kafalarına göre hareket etmeyi tercih etmektedirler. Grup aktiviteleri ,ortak planlanmış etkinliklerde akranları yada grup üyeleriyle ortak hareket etmekte güçlük yaşarlar.

Dürtüsellik problemi olan bireyler yaptığı ya da yapmak istediği eylemin mantıklı olup olmadığını düşünmez.

Dürtüseliğin temel sebebi bireyin kendini kontrol edememesi ve bu sebeple aklına söyleyecek bir şey geldiği an beklemek yerine direkt olarak dürtüsel bir şekilde davranması, kural tanımadan veya plan yapılmasına ihtiyaç duymaksızın aniden harekete geçme isteğidir.

İdem Psikoloji Merkezinde Psikoterapi yöntemleri arasından en çok tercih edilen ise Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Oyun Terapi, Ebeveyn Danışmanlığı, Psikodikkat , Dürtü Sorununda’’ Dur Düşün ,Eyleme Geç’’ Eğitim Programı , Attention Dikkatimi Topluyorum Eğitim Programıdır. Uygulanan bu terapi yöntemi sayesinde bireyin düşünce sistemi değiştirilmeye çalışılır. Problem çözme ve sosyal becerilerini artırmaya odaklanılır ve kişinin sahip olduğu gerçekle alakasız düşüncelerin üzerinde durulur. İmpulsive düşüncelerin hangi açılardan mantıksız ve anlamsız olduğu terapi seanslarında farklı bakış açıları benimsenerek danışana anlatılır.

 Seanslara düzenli bir şekilde katılım sağlayan ve terapiye istekli olan kişilerde BDT yöntemi oldukça başarılı olmuştur. İdem Psikoloji Merkezinde uygulanan dürtüsellikle ilgili terapi yolculuğunda  kişi toplumdaki kurallara daha iyi bir şekilde uyum sağlar, iletişim becerilerinde olumlu yönde gelişme görülür, kontrolsüz fevri ruh halinde ve dürtüsel davranış biçiminde kayda değer bir azalış görülür.

Sonuç olarak bireyin  daha sağlıklı bir düşünme ve davranış biçimine sahip olması ,sorumluluklar ve kurallar konusunda uyumlu kontrollü bir davranış sistemi geliştirmesi yönünde terapi sonlandırılmış olur.

İdem psikoloji olarak 27 yıldır, hiperaktivite konusunda çalışıyoruz. Moxo Testi, Wisc-4 Zeka testi, CAS Bilişsel Değerlendirme ölçeklerinden biri ya da bir kaçı problemin durumuna göre uygulanmaktadır. Her bireyin öğrenme süreci kişiye özgüdür.

Amacımız bu süreçte İDEM Psikoloji olarak çocuklarımızın akademik ve duygusal performanslarını desteklemek, en önemlisi ailelerin bu süreci sağlıklı atlatmaları sağlamaktır.

Eğer siz de kendinizde ya da çocuğunuzda dürtüsellik  belirtileri olduğunu düşünüyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Arayınız...
Verified by ExactMetrics