Betül Yalçın

Psikoterapist Betül Yalçın 1994 yılında Burdur’da doğmuştur. Üniversite sınavında üstün derece elde ederek Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programına yerleşmiştir. Lisans eğitimi boyunca üniversite tarafından sertifikalandırılan ‘Akran Rehberliği’ programını tamamlamıştır. Bu program kapsamında hazırlık öğrencilerine rehber olarak psikolojik destek vermiş, uygulamaya dönük süpervizyon çalışmalarını henüz öğrenci iken almıştır. Lisans eğitimini 2017 yılında onur derecesiyle tamamladıktan sonra Maltepe üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde lisansüstü eğitimini tez aşamasında dondurmuştur.

           Lisans eğitiminin ardından Psikoterapi Enstitüsü bünyesinde toplam 3 yıl süren kapsamlı dinamik yönelimli Bütüncül Psikoterapi eğitimini teori (288 saat), formülasyon (288 saat) ve süpervizyon (288 saat) aşamalarıyla tamamlamıştır. Bunların yanında travmalara hızlı bir yaklaşım sağlayan Hipnotik Yeniden İşlemleme Tekniği eğitimlerini tamamlayarak HYT terapisti olmaya hak kazanmıştır. Yönlendirilmiş bir imgeleme tekniği olan Katatimi eğitimlerini almıştır. Yakın zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Danışmanlığı yönetmeliğine uygun olarak Aile Danışmanlığı programını (480 saat) tamamlayarak Aile Danışmanı olmuştur.        

           2019 yılından bu yana serbest zamanlı olarak danışmanlık merkezlerinde ve online olarak psikolojik danışma seanslarını yürütmüştür. Aynı zamanda anaokulunda psikolojik danışmanlık yaparak öğrenci ve velilerle çalışmıştır. Kendisi 2 çocuk sahibi olan Yalçın, annelere destek sağlamak amacıyla Anne Destek Grupları düzenlemiştir.

           Çocuk ve ebeveynlere duygusal ve davranışsal sorunlar, uyku, tuvalet alışkanlığı, okula uyum süreci, kardeş kıskançlığı gibi alanlarda danışmanlık vermektedir. Yetişkin danışanları ile; depresyon, anksiyete, somatik (bedensel), fobiler, kişiler arası ilişkiler, iletişim problemleri, davranışsal sorunlar, karar verme, erteleme, öfke kontrolü, kayıp ve yas süreci ve travma gibi alanlarda psikolojik destek sağlamaktadır. Seanslarında gerekli durumlarda anksiyete bozuklukları, fobiler ve travmalar gibi olumsuz yaşam deneyimlerinin yarattığı duygusal bozukluklara veya geleceğe dair olumsuz yaşam beklentilerine HYT tekniği uygulayarak hızlıca müdahale etmektedir. Ayrıca anne destek grupları düzenlemektedir. Yabancı danışanlar için İngilizce danışmanlık yapabilmektedir.


           Özünde; insanı anlama çabası ile farklı hayatlara ve dünyalara eşlik etmeyi seven, her bireyin biricik ve özel olduğu kabulüyle mesleğine tutkuyla bağlı olan bir ruh sağlığı profesyonelidir. Evlidir ve iki çocuk annesidir.


 

Kurslar ve Sertifikalar

Bütüncül Psikoterapi Süpervizyon Aşaması (288 saat), Psikoterapi Enstitüsü, 2021

Bütüncül Psikoterapi Formülasyon Aşaması (288 saat),  Psikoterapi Enstitüsü, 2020

Bütüncül Psikoterapi Eğitimi Teorik Aşaması (288 saat), Psikoterapi Enstitüsü, 2019

Aile Danışmanlığı Eğitimi programı (480 saat), Adnan Menderes Üniversitesi, 2019

Katatimi Temel Düzey Eğitimi, Dr. Hasan Kendirci, 2019

HYT (Hipnomeditatif Yeniden İşlemleme Terapisi), Klinik Hipnoz Akademisi, 2019

Akran Rehberliği, Boğaziçi Üniversitesi, 2017

Arayınız...
Verified by ExactMetrics