aldatmak

Aldatma nedir?

Günümüzde artık aldatma ve aldatılma kelimelerini daha sık duymaya başlar olduk. Bir ilişkinin en temel dayanaklarından biri de güvendir. Aldatan ve aldatılan arasında güven duygusu genellikle bitmiş olur. Aldatma fiziksel, zihinsel ya da duygusal birlikteliği olan birinin fiziksel ya da duygusal olarak bir başkasıyla birliktelik yaşaması olarak tanımlayabiliriz.

Erkeklerin ve Kadınların aldatma nedenleri nelerdir?

Toplumumuzda genellikle aldatmanın bir nedeninin olduğu fikri kabul edilmez. Oysaki durum böyle değildir. Genellikle aldatmaların nedenleri çok uzun yıllara dayanabilir. Çiftlerin geçmiş yaşantıları, kişilik özellikleri, ilişkinin dinamiği gibi özellikler aldatmanın nedenleri olabilir. Konuya ilişkinin dinamiği açısından bakacak olursak çiftleri duygusal, cinsel ve zihinsel açıdan doyuma ulaştırmayan ilişkilerde aldatmanın daha fazla olduğu görülmektedir. Aradığı doyuma ulaşamadığını açıklamaya çekinen partner yeni deneyimler arayışına çalışabilir. Çifter arasındaki iletişim problemleri de ilişkiyi zedeleyip aldatmaya yöneltebilir. Kişi partnerinde aradığı ilgi ihtiyacını bir başkasında bulmaya çalışabilir.

Peki sadece mutsuz ilişkilerde mi aldatma görülür?

 Sadece mutsuz ilişkilerde değil, mutlu ilişkilerin çoğunda da aldatmalar görülebilir. Bu durumun nedenlerini derinlerde aramak daha doğru bir yaklaşım olabilir. Kişi çoğu zaman yeni bir şey deneyimleme ya da heyecan arama tutkusu da aldatmaya neden olabilir. Kimi zaman da partner de ki kişilik bozuklukları nedeniyle aldatmalar yaşanabilir. Bu durumda aldatma sorunundan önce bu patolojik problemin çözülmesi daha uygundur. Olumsuz çocukluk yaşantıları, ebeveynlerin ilişkilerinde yaşanan sorunlara şahit olma kişilerde güven ve bağlanma problemlerini ortaya çıkarabilir.

Aldatma ve aldatılmanın olduğu ilişki kesin biter mi? İlişki kurtarılabilir mi?

Aldatma tabi ki ilişkiye büyük zararlar verir, çiftler arasında aşılması zor güven problemleri oluşturur. Güvene yönelik oluşan bu problemlerin çözümü ilişkinin kurtarılmasında öncelik oluşturur. Bu hasarı tamir etmek oldukça zor olsa da imkansız değildir. Bu sürecin en önemli yanı partnerlerin her ikisinin de güvenin yeniden inşa edilmesine yönelik istekli olmalarıdır. Tabi bu süreçte sabır, empati, dürüstlük, yapılması gerekenlerin en başında gelmektedir. Tüm bunları kişiler tek başlarına çözebileceklerine inanmıyorlarsa çift danışmanlığına başvurulması daha doğru olacaktır.

Arayınız...
Verified by ExactMetrics