bireysel-psikoterapi

Merkezimizde, 27 Yıllık deneyimli uzman kadrosuyla Bilişsel Davranışçı Terapi alanında hizmet verilmektedir. Uzman desteği için hemen arayın!  TEL: 0532 239 0074

 Olaylardan değil, olaylara bakış açısından etkilenerek oluşan ruhsal problemlere yönelik olarak ortaya çıkan bilişsel davranışçı terapi, 1960 yılında Aaron Back tarafından geliştirilmiştir. Kişinin olayları algılama şekli; inançları ve zihinsel tutumları ile alakalıdır. Ruhsal problemlerin temelinde gerçekçi olmayan, çarpıtılmış düşünceler yatmaktadır. Olayları algılama şekli, kişinin duygusal tepkilerini etkilemektedir. Bilimsel temellere dayanan bilişsel terapi, etkinliği kanıtlanmış olan bir psikoterapi çeşididir.

  Bilişsel terapi sürecinde, diğer terapilere göre yapılandırılmış bir uygulama vardır. Her seansta, danışanın belirlediği bir sorun üzerinde durularak sorunlarda öncelik sırasına göre bir gelişim planı hazırlanır. İlk etapta güncel sorunlardan başlanmaktadır. Bireyin güncel problemi ele alınarak kaynağına ulaşmaya çalışılır.

    Bilişsel terapi ile güncel problemlerle baş etmeyi öğrenen birey, aynı zamanda gelecekte karşısına çıkacak sorunlarla baş etmeyi de öğrenir. Terapiler sonucu birey, kendi kendinin terapisti olacağından, tüm yaşamı boyunca öğrendiği becerileri uygular ve problemin tekrarlama riskini ortadan kaldırır.

 BİLİŞSEL TERAPİNİN AMACI NEDİR?

    Sıkıntının nedenini tek bir kaynağa bağlamayan bilişsel terapi, olayların ne olduğunu değil bireyin olayla ilgili ne düşündüğünü belirler. Yaşam boyu birçok olayla karşılaşan insanlar için aynı olay birinde sorun iken, diğerinde sorun olmamaktadır. Bu da olaylara bakış açısı ile alakalıdır.

     İşini kaybeden bir insan, başka bir işte asla başarılı olamayacağını düşünebilirken, diğer bir insan daha iyi bir iş bulacağı ümidi ile yaşama bağlanır. Herkesin olayları değerlendirme şekli farklı olabilmektedir. Olumsuz varılan bir kanı, olumsuz bir psikolojiye neden olmaktadır. Bilişsel terapi, bireyin olaylara bakış açısını değiştirmekte ve sorunlarla başa çıkabilmeyi öğretmektedir.

 BİLİŞSEL TERAPİDE BAŞARI ORANI

       Bilimsel temellere dayanan bilişsel terapiler önemli ölçüde başarı sağlanmaktadır. Uzman bir terapistten alınan yardımla terapilere düzenli olarak devam edilmeli, katılım konusunda istikrarlı olunmalıdır.


Merkezimizde, 27 Yıllık deneyimli uzman kadrosuyla Bilişsel Davranışçı Terapi  alanında hizmet verilmektedir. Uzman desteği için hemen arayın!  TEL: 0532 239 0074

Arayınız...
Verified by ExactMetrics