evlilik_oncesi_danismanlik_ve_psikoterapi_1920_1280.png

Merkezimizde, 27 Yıllık deneyimli uzman kadrosuyla Çift ve Evlilik Terapisi alanında hizmet verilmektedir.

Uzman desteği için hemen arayın!   TEL: 0532 329 0074

Çift ve evlilik danışmanlığı evli olan veya olmayan çiftlerin karşılaştıkları problemleri ele alıp çözüme yönelik çalışmayı hedefleyen danışmanlık türüdür. Bu danışmanlıkta, problemler danışman yönetiminde ele alınır. Bu süreci danışman ve çiftler birlikte yürütür. Ancak bazı özel durumlarda çiftlerden birinin seansa katılmasıyla da danışmanlık süreci yürütülebilmektedir.

 Danışmanlık sürecinde amaç, çiftlerin birbirlerini daha iyi tanımasını ve anlamasını olanaklı hale getirebilmektir. Bunu anlayabilmek için öncelikle çiftlerin birbirlerini değerlendiriş biçimleri ele alınır. Bu ele alış biçiminin probleme yansıma şekli gözlemlenir. Burada danışman üçüncü bir göz olarak durumu objektif ve adil bir biçimde ele alarak çiftlere sunar. Çiftlerin problemleri ve problemlerin nedenlerini anlayarak iç görü kazanmalarına yardımcı olmak amaç edinilir. Daha sonra belirlenen problemlere yönelik ne tür müdahaleler yapılması gerektiği ele alınır.

  Evlilik ve çift danışmanlığının diğer hedefi, çiftlerle birlikte oluşturulan hedeflere yönelik iş birliği içinde çözümler üretmektir. Çiftler arası var olan uyum problemlerini belirlemek, bu problemlerin nedenlerini netleştirmek ve nedenlere yönelik uygun stratejiler geliştirmekle birlikte müdahalede bulunmak diğer bir amaçtır. Bu problemlere örnek olarak; cinsel problemler, güven ilişkisinde yaşanan problemler, eşler arası kıskançlık iş bölümü, ekonomik nedenler, sorumluluklar, aldatma ve ayrılma gibi durumlar verilebilir.

 Evlilik kararı hayatta verilen en önemli kararlardan biri olarak gösterilebilir. Bu kararın hayatın pek çok alanına doğrudan ya da dolaylı olarak etki ettiğini söylemek mümkündür. Bu karar aşamasında çiftlerin kafasında pek çok soru işareti bulunabilir. Bu soru işaretlerinin giderilmesi, çiftlerin birbirlerine uygunluğunun ele alınması, çiftin karşılıklı taleplerinin karşılanıp karşılanmama ihtimali, bu taleplerin gerçekçiliği gibi pek çok konu çift ve evlilik danışmanlığında ele alınır. Bununla birlikte çift ve evlilik danışmanlığında yalnızca problemler ele alınmaz, var olan ilişkinin kalitesini arttırmak ve çiftlerin mutluluğuna mutluluk katmak için de başvurulabilir. Yani yalnızca problemlere değil, iyi oluş haline ve bu halin korunmasına yönelik olarak da faaliyetler yürütülmektedir.

 Evlilik Ve Çift Danışmanlığının Yoğunlaştığı Alanlardan Bazıları:

1. Öfke kontrol problemleri,

2. Psikolojik veya fiziksel şiddet,

3. Çiftler arası İletişim Problemleri,

4. Güç çatışmaları,

5. Çiftler arası haklı haksız mücadeleleri,

6. Çiftler arasında duygusal manada ihtiyaçların giderilememesi( değerli olma, yeterli olma, sevilme, sahiplenilme)

7. Reddedilme korkusu,

8. Kabul görmeme veya kabul görmeme korkusu,

9. Terk edilme korkusu,

10. Çiftler arası aldatma ve güven problemleri

11. Maddi sorunlar nedeniyle yaşanan çatılmalar gibi durumlar örnek olarak verilebilir.

Merkezimizde, 27 Yıllık deneyimli uzman kadrosuyla Çift ve Evlilik Terapisi alanında hizmet verilmektedir. Uzman desteği için hemen arayın!    TEL: 0532 329 0074

Arayınız...
Verified by ExactMetrics