cinsel-terapi-1

Merkezimizde, 28 Yıllık deneyimli uzman kadrosuyla Cinsel Terapi alanında hizmet verilmektedir.

Uzman desteği için hemen arayın!  TEL: 0532 329 0074

Cinsel problemlerde yaşanan sorunun çözümü için uygulanan en etkili yöntem kişinin partneriyle beraber cinsel terapi seanslarına katılmasıdır. Yaklaşık 11-12 seans süren cinsel terapi seansları neticesinde, kişide organik bir neden yok ise, kişiler yaşadıkları bu problemden tamamen kurtulabilmektedir. Seansların içeriği bilgilendirme ve ev ödevlerinden oluşmaktadır. Eşler arasında tekli ve çiftli ev ödevleri verilmekte kişinin cinsel hayatı, seansları devam ederken bir süreliğine disipline edilmektedir.

ERKEN BOŞALMA

Bu cinsel problemin tarifi için ” denetimsiz ve kontrolsüz bir boşalmadır ” diyebiliriz. Çünkü birçok insan bu durumun tamamen kendi kontrolünde olabileceği gibi bir yanılgıya kapılıyor.

Nedenlerini; organik ve psikolojik olarak 2 ye ayırabiliriz. Organik nedenlerin altında yatan sebeplere baktığımızda; prostad iltihabı, T12-L1 düzeyindeki nörolojik yaralanmalar, merkezi sinir sisteminden kaynaklanan hastalıklar, tiroid hastalığından ya da erkeğin başka bir cinsel problemine dayalı ikincil bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Psikolojik nedenlerde ise;

Ergenlik ve gençlik döneminde yapılan ayıp günah şeklinde ve yakalanma korkusuyla yapılan masturbasyonlar yatmaktadır. Genç / Ergenlerin takındıkları bu tavır yanlış öğrenmelere sebep olmaktadır. Bir süre sonrada bu problemle karşı karşıya kalınmaktadır.

Bir diğer neden olarak erken çocukluk döneminde yaşanan ödipal çatışmadır. Bunun detaylı açıklaması vardır ama kısaca anne babayla sağlıklı bir özdeşim kurulamamasıdır diyebiliriz. Diğer bir neden ise, performans anksiyetesidir. Yani kişinin partnerini tatmin edememe korkusu olarak öncelikli nedenleri sıralayabiliriz.

Bu problemi yaşayan erkeklerin genel özelliklerine bakacak olursak,

 • Hızlı yemek yerler
 • Hızlı araba kullanırlar, hızlı konuşurlar
 • Her konuda acelecidirler
 • Kontrolsüz ve tutarsız davranışları vardır.
 • Heyecanlı kişiliklerdir
 • Narsistik kişilik organizasyonuna sahiptirler

 EREKTİL DİSFONKSİYON

Erkeğin yeteri kadar penisinin sertleşememesi dolayısıyla ereksiyon elde edememesinden kaynaklanan bir problemdir.

Semptomatik olarak bakıcak olursak;

Erektil disfonksiyon modelleri;

 • Tam olarak ereksiyon elde etmede yetersizlik
 • Ereksiyon elde edilememesi
 • Ereksiyona ulaşmanın uzun zaman alması
 • Penisin yeteri kadar sertleşmemesi
 • Kuvvetli bir boşalma yaşayamama
 • Orgazmdan sonra ereksiyonun daha çabuk sona ermesi
 • Yeni bir ereksiyon elde etmedeki zorluk
 • Cinsel birleşme süresince ereksiyonu sabit tutmada yetersizlik

NE ZAMAN YARDIM ALINMALİDİR ?

Belli zamanlarda erektil disfonksiyon yaşamak normaldir. Ancak bu durumun tekrarlaması ya da 2 aydan uzun sürmesi durumunda bu alanda gerekli yetkinliğe sahip uzman klinik psikoloğa (cinsel terapist) görünmeniz gerekmektedir. Uzman psikolog bu problemin altında yatan nedenleri saptayarak en doğru ve etkili tedavi şeklini uygulamak için yardımcı olacaktır. Tedavi alınması için yardım almak çok önemlidir çünkü araştırmalar gösteriyor ki vakaların % 98 ‘inde bu problem başarıyla tedavi edilmektedir.

 CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Cinsel isteksizlik

Kişinin cinsel eylemde bulunma yetisi yerinde olmasına rağmen, cinsel aktivite ile ilgili isteğinin olmaması ya da azalmasıdır.

Cinsel işlev bozuklukları arasında en yaygın görülen sorunların başında cinsel isteksizlik gelmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla sık görülmektedir.

6 ay süreğen, sürekli, yineleyici şekilde yaşamaya isteksizlik diyoruz. Tedavi süreci yaklaşık 15-20 seans şeklindedir.

Bazı kriterler vardır;

Yaş, genel sağlık koşulları, genel çevre koşulları-kültürel, psişik faktörler, psikososyal faktörler, ilişkisel faktörler. Bu sorunlar kalktığı halde sorun,isteksizlik devam ediyorsa bunu düşünmeliyiz. Bu sorunlar kalktığında isteksizlikte çözülüyorsa tanı, cinsel isteksizlik değildir.

Tanı konulurken ;

 • Yaşam koşulları, yaş sağlık problemleri önemli ölçüttür.
 • En az 6 ay sürekli ve yineleyici şekilde bu sorunu yaşıyor olmalı
 • Taraflardan biri şikayetçi ve uyum sorunu var ise bu durumda sorun teşkil eder.

Kadınlarda görülen cinsel işlev bozukluklarının en önemlisi cinsel isteksizliktir. Kişinin partnerine karşı ” beni sevmiyor” şeklindeki düşüncesiyle başlıyor bu da ilişkide olumsuz duyguların canlanmasına sebep oluyor. (Öfke , Kin) .

Cinsel isteksizlik nedenleri ;

 • Eşler arası uyum problemleri
 • Panik bozukluk
 • Depresyon ve stres
 • Obsesif kompulsif

Cinselliği tarihten günümüze doğru ele alırsak çiftler açısından birlikteliğin devamı noktasında önemli etkilere sahip olduğunu görmekteyiz. Her kültürde bireyin kendi içinde cinsellikle ilgili duygu, düşünce ve yerleşmiş farklı inançları vardır. Bu düşüncelerin birçoğu içinde yaşanılan sosyal çevreden aile tutumlarından ya da kişisel bazı yönelimlerden doğru etkilenmeyebilir. Bireyin fiziksel özellikleri psikolojik açıdan duygu durumu, çiftler arasında yaşanan karşılıklı ilişkiler cinsel problemlerin kaynağında önemli etkilere sahip olabilmektedir.

Cinsel terapi süreci içinde farklı değişkenler rol oynadığı için çözümü sürecinde çiftler ile birlikte ve ayrı ayrı yapılan görüşmeler sonrasında terapi programı problemin oluşum durumuna göre yönlendirilmektedir. Çiftler ile yapılan seanslar sonrasında problemi doğuran nedenler birlikte değerlendirilmektedir.

İDEM Psikoloji’de cinsel problemler psikolojik kaynaklı ise cinsel terapi konusunda eğitim almış terapistler tarafından yapılmaktadır. Kadınlarda görülen en temel ve sıklıkla karşılaştığımız  cinsel işlev bozuklukları arasında yer alan vajinismus probleminin tedavisi oldukça kısa sürede olumlu yönde çözümlenmektedir.

VAJİNİSMUS PROBLEMİ İLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?

Eşler arasında cinsel birlikteliğin zorlu ya da hiç yaşanmamasına neden olan vajinal kaslarda istemsiz kasılmaların olduğu durumdur.

VAJİNİSMUS PROBLEMİNİN SIKLIĞI:

Türkiye ‘de sıklıkla kadınlarda görülen cinsel işlev bozukluğu olarak karşılaştığımız bir problemdir. Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız tedavisi mümkün olan psikoseksuel problemler arasında yer almaktadır

Yapılan araştırmalarda Türkiye’de cinsel işlev bozukluğu hastaları arasında tedavi başvurularının büyük çoğunluğunun sebebi olan vajinismus vakaları oluşturmaktadır. Cinsel birleşme sırasında ağrı ve/veya korkuyla birlikte cinsel birleşmenin mümkün olmadığı ya da oldukça ağrılı olduğu bir bozukluğu tanımlanabilir.

VAJİNİSMUS PROBLEMİNİN TEDAVİSİ:

İDEM Psikoloji’de vajinismus vakalarında kullandığımız en temel tedavi yöntemlerinden biri bilişsel davranışçı terapi tekniğidir. Ayrıca çiftler birlikte ve ayrı ayrı terapi süreci hakkında detaylı olarak bilgilendirilmekte aileye ve probleme yönelik en uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Aileler için cinsel yaşamın kalitesi birlikteliğin devamı için oldukça önemlidir. Tedavisi oldukça kolay çözülebilen bir problem olmasına rağmen birçok çift bu durumu çok ciddi problem haline getirebilmekte hatta boşanma noktasına varabilecek şekilde ilişkileri olumsuz etkilenmektedir. VAJİNİSMUS PROBLEMİ maksimum 3-5 seans arasında olumlu yönde çözülmektedir. Çiftlerin bu durumu evlilikleri için göz ardı edilemeyecek bir problem olarak görüp terapi desteği almak için öncelikle birlikte karar vermeleri, terapiye gönüllü olarak başvurmalarıdır.


Merkezimizde, 28 Yıllık deneyimli uzman kadrosuyla Cinsel Terapi alanında hizmet verilmektedir. Uzman desteği için hemen arayın!  TEL: 0532 329 0074

Arayınız...
Verified by ExactMetrics