çocuklar neden yalan söyler

Çocuklar gelişimlerini sürdürürken pek çok hata ortaya koyabilirler. Bu hatalar çok çeşitlilik göstermektedir. Buna örnek olarak çocuğun yalan söylemesi verilebilir. Peki çocuğum yalan söylüyorsa ne yapmalıyım?

1) Öncelikle çocuğumuza ‘’yalancı’’ diyerek onu damgalamamalıyız. Onun bir çocuk olduğunu ve hata yapma riskinin bir yetişkine nazaran daha yüksek olduğunu unutmamamız gerekir.

2) Doğru söylediği takdirde cezalandırılmayacağını ona ifade edin ve ceza vermeyin. Aksi halde çocuğunuz cezadan kaçmak için yalana başvurabilir. Kısacası onu yalana sürüklemeyin.

3) Çocuğunuzdan aşırı yüksek beklenti içerisine girmeyin,

Bazen çocuğun yalan söylemesine neden olan şey ailesinin yüksek beklentilerinin karşılayamamaktan dolayı ortaya çıkacak olan gerilimden korkmasıdır. Bu durumda başarısızlığını örtmek için yalana başvurabilir.

4) Dürüstlüğünüzle çocuğunuza örnek olun. Unutmayalım ki çocuklarımız bizim aynamız gibidir. Bizden gördüklerini ve duyduklarını hayata geçirirler. Bu neden ortaya koyduğumuz davranışlara dikkat etmemiz gerekir. Yalanlarımıza değil doğrularımıza çocuklarımızı ortak edelim.

5) 5-6 yaşına kadar yalan daha anlaşılabilir görülse de ilerleyen yaşlara rağmen sıkça yalan söylemesi devam ediyorsa muhakkak altında yatan nedenlerin araştırılması gerekmektedir.

Arayınız...
Verified by ExactMetrics