çocuklarda zaman yönetimi

Zaman, herkes için eşit şekilde dağıtılmış ve geri dönüşü mümkün olmayan çok önemli bir kavramdır. Hayat hedefler üzerine bina edilmiştir. Bu binanın ayaklarına varabilmenin yolu zamanı iyi yönetebilmekten geçmektedir. Özellikle geleceğinin temelleri atılan çocuklar için zaman çok daha kıymetli olabilir. Çünkü içinde bulundukları dönem belki de hayatının en önemli dönemi diyebiliriz. Belki biraz abartı gelebilir ancak çocukluğun bireyin yaşamında ne denli etkisinin olduğunu görmek bu durumu anlamamızı daha da kolaylaştıracaktır.

  Peki etkili zaman yönetimi nasıl yapılabilir?

Çocuklarda oyun oynayarak öğrenme oldukça etkilidir. Çocuğunuzla birlikte aile takvimi oluşturabilir, özel günler belirlenebilir ve o günler renkli kalemlerle boyanabilir. Bununla birlikte aile içinde bazı rutinler oluşturularak zamanı değerlendirme husus çocuğa kazandırılabilir. Örneğin: akşam erken yatmak ve her gün sabah ve akşam dişleri fırçalamak gibi…

Geç kalmadan çocuğunuza erken yaşlarda bu beceriyi kazandırmaya çalışın. Aksi halde bu durum sizin için yorucu bir hal alabilir. Örneğin: çocuğunuzdan, yapabileceği basit işleri belli bir zaman diliminde yapmasını isteyebilirsiniz. ‘’ Oyuncaklarını 5 dakika içinde toplar mısın?’’ gibi…

Zaman kavramını daha iyi anlaması için, çocuğunuzla etkinlik yaparken kronometre kullanabilir ve son dakikaları sesli bir şekilde sayabilirsiniz.

Çocuğunuzu çok yoğun bir etkinlik temposuna sokmayın. Bu durum çocuğunuzun bitkin olmasına ve zamanı daha zor yönetmesine neden olabilir.

Uzun vadeli hedeflere ulaşmak için küçük hedefler koyun. Örneğin günlük 5 sayfa kitap okumak gibi. Gündelik görevlerini yerine getirdiğinde onu basit ödüllerle ödüllendirin ve takdir edin. Böylece davranışını pekiştirebilirsiniz.


Arayınız...
Verified by ExactMetrics