emzik bağımlılığı

EMZiK ile VEDALAŞMA ZAMANI

Emzik kullanma ya da kullanmama  ebeveynin verdiği bir karardır .Emzik kullanımına başlamadan önce avantajları ve dezavantajları iyice düşünmelidir. Avantajlarına bakacak olursak şöyle sıralayabiliriz; mızmız ağlayan bebeği kolay ve hızlı bir şekilde sakinleştirebilir ,bebeğe mutluluk verir. Geçici olarak avunma duygusu verir ,anne mama hazırlarken ya da emzirmeye hazırlanırken 1 kaç dakika kazandırabilir ,uykuya dalmaya yardımcı olur. Ağlama nöbetleri sırasında sakinleşme sağlar .Emzik yöntemi bebeği sakinleştirmede hızlı bir sonuç verdiği düşünülse de bazı dezavantajları da göz önünde bulundurmak gerekir ;anne sütü alımını engelleme ,hijyen den kaynaklı enfeksiyonel hastalıklar , diş ve dişeti sorunları ,kadar bir çok etkiler olumsuz etkiler de yaratabilir. Ve ayrıca Çene ve kas sisteminde gerilemelere neden olarak konuşma bozukluklarına yol açabilir.

 Alınması gereken önlemler nelerdir ?

Emziğe alışan bebekte alınması gereken ilk önlem, emziği bebeğe sadece uyku öncelerinde vermek olmalıdır. Uykuya dalmakta zorlanan bebeğin sadece uyku önceleri emzik kullanması, gün içerisinde gereksiz yere emzik kullanmaması sağlanmalıdır. Bebek 1 yaşına ulaştığında, bebeklikten çocukluğa adım attığında ise emzik kullanımı sadece gece uykusu öncesi ile kısıtlanmalı, bebek uykuya daldığında emzik bebeğin ağzından alınmalıdır. Bir yaşından büyük çocuklarda emzik çocuğa sadece gece uykularından önce verilmeli, gün içerisinde emzik ortadan kaldırılmalıdır.

 

2,5 yaş sonrası Emzik Bağımlılığı İle Nasıl Vedalaşılır?

 2.5 Yaşında gece uykusuna dalabilmek için emzik kullanan çocuk 2.5 yaşına ulaştığında ise büyük gün gelir ve çocuk birden bire emzikten koparılır. Evet, bir hata yapılmış ve çocuk, bebekliğinden 2.5 yaşına kadar sadece gece uykusuna dalmak için,  Ya da istenilen her koşulda , yerli ve yersiz olarak emzik kullanmıştır.Hızlı ve kısa sürede etkili olan bu yöntem ,özellikle ağlama nöbetlerinin sakinleştirme aracı haline dönüşmüştür.

 2.5 yaş çocuğu, ilerleyen dönemde özellikle çene yapısının ve diş sağlığının bozulmaması için emziğe veda etmek zorundadır, hem de hemen…

 2.5 yaşında emzik kullanan çocuk için ebeveyn ideal bir anı kollamalı, çocuğun psikolojisinin iyi olduğu, çocuğun hasta ya da mutsuz olmadığı bir dönemde çocuğun aniden emzikten kopup emziğe el sallamasını sağlamalıdır. Bu hedefe 2 şekilde ulaşılabilir: • Çocuğun emziği/emzikleri çocuğun gözü önünde bir bebeğe, “Sen artık ağabey/abla oldun, emzik bebeğe yakışır” denerek teslim edilir.

  • Eğer çocuk gözünün önünde emziğinin bir bebeğe verildiğini görmeğe dayanamayacaksa, emzik birden ortadan kaldırılır ve emzik isteyen bir bebeğe verilmeli ve artık emziksiz yaşaması gerektiği söylenmelidir . Çocuğun emzikten aniden koparılması şarttır. Bu kalıcı ayrılığın bir zaman dilimine yayılmaya çalışılması hiç bir fayda sağlamaz. Emzikle ilişkisi birden bire koparılan çocuk, bir kaç gece şiddetli tepki gösterecek, ağlayacak ve olay çıkarmaya çalışacaktır. Ebeveynler çocuğun iyiliği için bu krize göğüs germek zorundadır. Çocuk çoğu zaman ilk 3-4 gece atlatıldığında kaderine razı olacak ve artık emziğin olmadığı, daha doğru bir hayata adım atacaktır. Bu durum ise öğrenilmiş çaresizlik diyebiliriz .Bu dönemde ebeveyne düşen görev, kararlı bir tavır takınmak ve 3-4 gece sürebilen kriz anlarında taviz vermeden dayanabilmektir.

Arayınız...
Verified by ExactMetrics