panik atak

Merkezimizde, 28 Yıllık deneyimli uzman kadrosuyla Panik Atak Bozukluğu alanında hizmet verilmektedir.

Uzman desteği için hemen arayın!  TEL: 0532 329 0074

Ani başlayan, on dakikada en yüksek düzeye çıkan, yoğun korku ya da rahatsızlık duyma halidir .Bir çok ruhsal ve bedensel şikayetlere sebep olmaktadır. Bu nedenle kendisinde panik atak belirtileri olduğunu düşünen bir bireyin yanlış tedavi alma riskinin oluşmaması (kalp krizi geçireceklerini, felç olabileceklerini, kontrolü kaybedeceklerini…) için öncelikle bir doktor tarafından değerlendirilerek rahatsızlığının panik bozukluk olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir.

Panik Atak Belirtileri:

 1. Çarpıntı, kalp atımlarının duyumsanması,
 2. Terleme,
 3. Titreme ya da sarsılma,
 4. Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma,
 5. Soluğun kesilmesi,
 6. Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi,
 7. Bulantı ya da karın ağrısı,
 8. Baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma,
 9. Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme,
 10. Kontrolünü kaybetme korkusu,
 11. Ölüm korkusu,
 12. Uyuşma ya da karıncalanma,
 13. Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları,

Panik Ataklar Nasıl Oluşur?

Korku bize tehlikeli durumlarda katkı sağlayan yaşamımızı devam ettirebilmemiz için gerekli bir duygudur. Örneğin karşımıza bir hayvan çıktığında (köpek,) korkarız. Vücudumuzda sempatik sistem adı verilen tehlikeli olaylarda sinyal veren ve sorunla savaşmak ya da bu durumdan kaçmak için sistem devreye girer. 

Bireyin yaşamış olduğu panik atakların hoş olmayan bedensel duyumlara neden olması ve yanlış yorumlanması sonucunda, tekrar yaşanmasına yönelik korku hali yaşar ve kişi tetikte olma haline bürünür (beklenti anksiyetesi). Bedensel duyumlarına daha da dikkat etmeye, onları izlemeye başlar. Benzer duyumları hissetmeye başladığında kendisini rahatlatmak için çeşitli yollar geliştirmeye çalışır. Örneğin hastaneye gidebilir, ilaç kullanabilir… Bu tür davranışlar kişi de kaçma davranışını tetikler. Panik atağın panik bozukluğa dönmesine sebebiyet verir. Panik bozukluğu olan kişilerin strese karşı aşırı duyarlı olduğu gözlenmektedir.

Panik Bozukluk ve Panik Atak Arasındaki Farklar

Panik Bozukluk, panik atak geçirme korkusudur. Kısaca panik Atak fobisi de denilebilir.

 Panik bozuklukta beden duyumlarını yanlış yorumlama ve felaketleştirme sıkça görülür. Kişi, kalbin hızla çarpmasını: ‘’Acaba kalp krizi mi geçiriyorum’’ ya da baş dönmesini: ‘’acaba çıldırıyor muyum’’ diye yorumlayabilir ve bu yorumla birlikte yoğun kaygı ve korku yaşar. Bu korkunun ardından da panik atak geçirir.

Panik atak bir küme ise panik bozukluk bu kümenin alt kümesidir. Yani her panik atak geçiren kimse için panik bozukluğu var denilemez. Panik atağın sayısı, süresi ve sıklığı arttıysa ve yaşam konforunu ciddi anlamda bozuyorsa, bu duruma panik bozukluk diyebiliriz.

Panik bozuklukta, kişide atağın tekrar gelme ihtimaline dair yoğun korku ve kaygı var olduğu için bireyin kendi bedenine odaklanması ve beden duyumlarını sıkça dinlemesi ya da bedenine dikkat kesilmesi çokça karşılaşılan bir durumdur.

Panik Bozukluğu Terapisinde ne yapıyoruz?

Panik bozukluk kendiliğinden düzelebilen zaman içinde kaybolan bir problem değildir. İDEM psikoloji olarak uzman terapistlerimizle ,Panik bozukluğunun terapisinde Bilişsel Davranışçı Terapi , Şema Terapi, Mindfullness , EMDR Terapi ,Duygu Odaklı Terapi ,Sanat Terapi Oyun Terapi , Terapi ,BDT ,EFT gibi yöntemler bütüncül ve eklektik olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemler etkisi kanıtlanmış en önemli terapi şekillerindendir. Kişinin bedensel belirtilerini olumsuz değerlendirmesinin engellenmesi, yaşadığı kaygıyı anlamlandırması, kaçınma davranışlarının bırakılması bilişsel davranışçı terapinin en önemli basamağıdır. Bu çalışmalarla çok önemli başarılar sağlıyoruz. Yalnız değilsiniz…

Merkezimizde, 28 Yıllık deneyimli uzman kadrosuyla Panik Atak Bozukluğu alanında hizmet verilmektedir.

Uzman desteği için hemen arayın!  TEL: 0532 329 0074

Arayınız...
Verified by ExactMetrics