Satir Aile Terapisi

Merkezimizde, 28 Yıllık deneyimli uzman kadrosuyla Satir Aile Terapisi alanında hizmet verilmektedir. Uzman desteği için hemen arayın!  TEL: 0532 329 0074

Yaşantısal aile terapisi olan Satir, duygulara odaklanan bir terapi yöntemidir. 5000 aile ile çalışan Satir, sağlıklı aile tanımını yaparken aile bireylerinin karşılıklı olarak duygularını paylaşan aileler olduğunu belirtmiştir. Aile bireylerinin duygularının farkına varmalarını amaçlayan satır aile terapisi, bireylerin duygularını bastırmalarının önüne geçmektedir.

Aile bireylerinin duygularını aile ortamında yaşamalarını sağlayan Satir, işlevsel olmayan ve iletişim kopukluğuna neden olan davranışların önüne geçmektedir. Bireyler arasındaki duyguların ifadesi sözel ve sözel olmayan yollarla terapilerde öğrenilir. Terapilerde uzman psikolog baskın roldedir. Psikolog hayali bir örnekleme yaparak aile bireylerine roller verir. Duygulara odaklanmanın önemli olduğu terapilerde önce duygular analiz edilmektedir. Aile bireyleri içinde en küçük çocukla terapist oyunlar oynayarak onları anlamaya çalışır.

Sürece odaklanan satır aile terapisi gelişimi amaçlamakta ve özgüveni arttırarak sorumluluk almayı sağlamaktadır. Problemlerin kendisini problem olarak kabul etmeyen yöntem, sorunun nasıl başa çıkılacağının bilinmemesi olduğunu vurgulamaktadır.

SATIR AİLE TERAPİSİ HEDEFLERİ

– Aile bireylerinin daha yüksek özgüvene sahip olmaları

– Kendi seçimlerini yapacak hale gelerek daha iyi seçimler yapabilmeleri

– Aile içi davranış, duygu ve düşünce sorumluluğunu alarak tercih yapabilmeleri

– Bireylerin duygu, düşünce ve beklenti olarak bir bütün olabilmeleri

Satır aile terapilerinde her bir ailenin kendi kaynaklarını fark ederek daha da güçlenmeleri sağlanmaktadır. Birbirilerinin duygu, düşünce ve davranışlarına farklı açıdan bakarak birbirlerinin niyetlerini keşfederler.

Aile ortamı olarak tüm bireylerin duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade edebileceği anlayış, sevgi ve güven ortamının oluşması sağlanır. Tartışma ve kavga yaşamadan çatışmasız sorunların üstesinden gelme becerileri artar. Aile olma ve yaşanır bir yuva oluşturma duyguları güçlendirilir. Ortalama 50 dakika süren seanslar süreklilik arz ettiğinde başarı daha kolay sağlanmaktadır.


Merkezimizde, 28 Yıllık deneyimli uzman kadrosuyla Satir Aile Terapisi alanında hizmet verilmektedir. Uzman desteği için hemen arayın!  TEL: 0532 329 0074

Arayınız...
Verified by ExactMetrics