TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

Teknoloji Bağımlılığı; İnterneti aşırı kullanılma isteğinin önüne geçilememesi, internetten yoksun kalındığında gergin davranışların olması, sosyal hayatı etkileyen bağımlılıktır.

 • Teknoloji bağımlılığı bireyi fiziksel, ruhsal sağlık anlamında olumsuz etkiler. Bunların beraberinde okul, aile, iş hayatı gibi birçok konuda problem yaşamasına neden olur. Teknoloji bağımlılığında çoğunlukla ilgili davranışın bağımlılık oluşturucu uyarıcı ve pekiştirici özelliklerinin olduğu söylenebilir.
 • Bireylerin, internet üzerinde kontrolünü kaybetmesiyle başlayan, zamanla kişide patolojik rahatsızlıklara neden olan ve uzman ile tedavi edilmesi gereken hastalıktır. 
 • İnternet kullanımı doğru şekilde kullanıldığı zaman hayatımızı kolaylaştırırken, yanlış şekilde kullanımı bir sürü olumsuz sonuca neden olmaktadır.

İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi bağımlısı olduğu teknolojik ürünlere( tablet, bilgisayar, telefon vb.) ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum ortaya çıkar.

Teknolojiye bağımlılık Belirtileri:

 • Geri çekilme: Hayattan ve planlarından tamamen kendini soyutlamak olarak ifade edilebilir. Birey akademik başarısını, planlarını, sosyal çevresini umursamaz. Tek bir odak noktası vardır o da internettir.
 • İnternete girmek için yemek öğünlerinden, derslerinden ya da randevularından ödün verirler.
 • Paralarını, zamanlarını, enerjilerini tamamen internet üzerine bağımlı hale getirirler.
 • Yalnızca birkaç dakika diyerek saatlerini harcarlar.
 • Gece geç saatlere kadar bilgisayar, tablet, telefon vb. başında kalırlar.
 • Daha iyi internet ağına sahip olmak için, daha iyi özellikleri olan telefon, bilgisayar, tablet gibi şeylere sahip olmak için paralarının çoğunu teknolojiye yatırım yaparlar.
 • Zaman mevhumu teknoloji bağımlısı kişilerde olmaz. Saatlerce internet üzerinde vakit geçirdiklerini fark etmezler. Uyku düzenleri yoktur.
 • Teknoloji bağımlısı kişilerde performans düşüklüğü yaşanır. İlgilenmesi gereken işlerle veya ödevlerle ilgilenmez.
 • Teknoloji bağımlısı kişiler zamanla ilişki problemi yaşarlar. Sosyal çevrelerinden kendilerini soyutladıkları için sanal arkadaşlıklar edinmek isterler. Gerçek ilişkiler kurmak onlara zor ve uzak gelmeye başlar.
 • Bilgisayarın, tabletin, telefonun vb. başında geçirdikleri vakitten suçluluk duyuyor olsalar dahi bir yandan büyük zevk aldıkları için bu iki duygu arasında gidip gelirler.
 • Bilgisayardan, telefondan, tabletten vb. uzak kaldıklarında gergin ve boşlukta hissederler.

Neden Teknoloji Bağımlılığı Terapisi?

Her bireyin yaşam tarzı, alışkanlıkları ve bağımlılık düzeyi farklıdır. Teknoloji bağımlılığı terapisi, bireysel değerlendirmeleri içerir ve kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturulmasına yardımcı olur.

Terapistiniz, teknoloji kullanımınızı sınırlamak ve daha sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek konusunda size rehberlik eder. Belirli zaman dilimlerinde teknoloji kullanımını azaltarak, sosyal ilişkilerinizi güçlendirebilir ve zihinsel sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Teknoloji bağımlılığı genellikle stresle ilişkilidir. Terapistler, stresle baş etme stratejilerini öğretir ve bu stratejilerin uygulanmasını destekler. Bu, duygusal refahınızı artırmaya ve teknolojiye olan bağımlılığınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

Teknoloji bağımlılığı, aile ilişkilerini de etkileyebilir. Terapi, aile üyeleri arasındaki iletişimi güçlendirmek ve birbirlerine daha fazla zaman ayırmalarını teşvik etmek için kullanılabilir.

Terapi süreci, ilerlemenizi takip etmek için geri bildirim ve izleme oturumlarını içerir. Bu süreç, hedeflere ulaşma konusunda size motivasyon sağlar ve başarılarınızı kutlamak için bir fırsat sunar.

Teknoloji bağımlılığı terapisi ile sağlıklı bir denge kurabilir ve teknolojinin hayatınıza olumlu bir şekilde entegre edilmesini sağlayabilirsiniz. Sizi daha sağlıklı bir yaşam tarzına yönlendirmek için bir adım atmaya hazır mısınız?

İDEM psikoloji olarak 28 yıllık tecrübemiz ve uzman kadromuzla her zaman yanınızdayız.

Bizimle iletişime geçin ve teknoloji bağımlılığı terapisi ile yeniden kontrol kazanmanın ilk adımını atın!Arayınız...
Verified by ExactMetrics