yaz-tatili-programı

YAZ TATİLİ BOYUNCA UYKU DÜZENİ NASIL OLMALIDIR?                                                                          

Tatil sürecinde çocukların sabah kalkış saatleri ‘sadece’ 1 saat ileri alınabilir. Çocuklar akşamları ise; en geç 21.00-22.00’de uykuya geçmiş olmalı. Sabahları ise; 08.00- 10.00 saatleri arasında yeni güne sağlıklı-dengeli bir kahvaltıyla başlamalı. Bir de çocuklarla birlikte, evdeki herkes, ortalama olarak aynı zaman dilimlerinde hayata başlamalıdır. Evde çocuklar uyandırılırken, başka bir odada abi-abla-ebeveyn uyuyorsa; çocuk kendini burada değersiz hisseder. Çocuklarını uyandırmak isteyen ebeveynler ise; direkt odalarına girip ‘Haydi uyanın artık!” demek yerine; önce evdeki hayatın başladığını gösteren çok minik hareketlenmelere başlayabilir. Mesela; perdeleri açarak gün ışığını eve davet edebilir. Sonra da camı açarak eve temiz-serin havanın girmesini sağlayabilir.

ÇOCUKLARLA YAPILACAK EV DIŞI FAALİYETLER

Bölgenizdeki çocuklara yönelik etkinlikleri araştırın Kültür Bakanlığı, belediyelerin veya bulunduğunuz bölgedeki özel kuruluşların çocuklara yönelik etkinlikleri bulunabilir,

Müzeler ve galerileri gezin Müzeler ve galeriler yaz boyunca farklı etkinlikler sunabilir. Müzeler ve galeriler eşsiz bir bilgi kaynağı, esin, eğlence ve veri kaynağıdır.

Akraba ve dost ziyaretleri Çocuğun anne baba sevgisi kadar yakın akrabalarının da sevgisine ihtiyacı vardır. Büyük anne ve büyük babaları, amca, hala, teyze, dayı ve kuzenleri ile sıcak ilişkileri onların aile aidiyet duygularını geliştirir..

Spora yönlendirin Yaz tatili çocuğunuzun spora başlaması için güzel bir fırsat sunabilir. Çocuğunuzun yaşı ve ilgi alanına göre seçeceği spor dalı, gelişiminde çok yönlü katkılar sağlayacaktır.

 Çocuğunuzla doğa gezileri. Özellikle yaz tatillerinde doğayla içe içe olabilmek için olanakları araştırmalıyız. Ormanlık alanlarda, göl kenarlarında, dağlık bölgelerde, ova ve çayırlarda yapacağımız yürüyüşler

ÇOCUKLARLA BİRLİKTE EVDE YAPILACAK PRATİK AKTİVİTELER

1.Haziran, Temmuz, Ağustos aylarını kapsayan bir takvim yapıp içine yazın yapmak istediklerini yazdırabilirsiniz. Ve sevdiği gibi süsleyip, odasına asabilir.

2.Çocuklar için hazırlanmış bir yemek tarifi kitabı alarak buradan birlikte seçeceğiniz yemekleri, kekleri, pastaları yapabilirsiniz.

3.Müziğe ilginiz varsa evde basit gereçlerden müzik aletleri yapılabilirsiniz. Maraca, rain stick, kutu gitar 

4.Yazın ev sevilen tatlısı olan dondurmayı evde yapmak da çok keyifli olacaktır.

5.Çocukları biraz bilgisayar başından kaldırabilmek için onlara eski usül masal anlatmaya ne dersiniz. Hatta bu masalları müzikle, kostümlerle hareketlendirebilirsiniz.

6.Bir akşam parkta veya bahçede ateş böceği avına çıkın. Tabii yakalanan ateş böceklerine zarar vermeden geri bırakın.

7.Bir kuş gözlemle aktivitesine katılıp çocuğunuza civarda yaşayan kuşları, göçle gidip gelenleri tanıtabilirsiniz. Gördüğünüz kuşları bir kitaptan bulup işaretleyebilirsiniz.

8.Taş koleksiyonu yapmaya başlayabilir. Tatilde deniz kıyısında da farklı taş veya kaya örnekleriyle koleksiyonu genişletebilir.

9.Küçük kesilmiş boş kağıtları zımbalayıp birlikte çizgi film defteri hazırlayabilirsiniz.

Arayınız...
Verified by ExactMetrics