CİNSEL TERAPİ

Cinsel problemlerde yaşanan sorunun çözümü için uygulanan en etkili yöntem kişinin partneriyle beraber cinsel terapi seanslarına katılmasıdır. Yaklaşık 11-12 seans süren cinsel terapi seansları neticesinde, kişide organik bir neden yok ise, kişiler yaşadıkları bu problemden tamamen kurtulabilmektedir. Seansların içeriği bilgilendirme ve ev ödevlerinden oluşmaktadır. Eşler arasında tekli ve çiftli ev ödevleri verilmekte kişinin cinsel hayatı, seansları devam ederken bir süreliğine disipline edilmektedir.

ERKEN BOŞALMA

Bu cinsel problemin tarifi için ” denetimsiz ve kontrolsüz bir boşalmadır ” diyebiliriz. Nedenlerini; organik ve psikolojik olarak ikiye ayırabiliriz. Organik nedenlerin altında yatan sebeplere baktığımızda; prostad ile ilgili problemler, T12-L1 düzeyindeki nörolojik hasarlar, merkezi sinir sisteminden kaynaklanan problemeler, tiroid ya da erkeğin başka bir cinsel problemine dayalı ikincil bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Psikolojik nedenlerde ise; ergenlik ve gençlik döneminde yapılan ayıp günah şeklinde ve yakalanma korkusuyla yapılan masturbasyonlar yatmaktadır. Genç / Ergenlerin takındıkları bu tavır yanlış öğrenmelere sebep olmaktadır. Bir süre sonrada bu problemle karşı karşıya kalınmaktadır. Bir diğer neden olarak erken çocukluk döneminde yaşanan ödipal ( anne babayla sağlıklı bir özdeşim kurulamaması) çatışma diyebiliriz. Diğer bir neden ise, performans anksiyetesidir. Bireyin partnerini tatmin edememe korkusu olarak öncelikli nedenler arasındadır.

EREKTİL DİSFONKSİYON

Erkeğin yeteri kadar penisinin sertleşememesi dolayısıyla ereksiyon elde edememesinden kaynaklanan bir problemdir.

Erektil disfonksiyon modelleri;

Tam olarak ereksiyon elde etmede yetersizlik

Ereksiyon olamaması

Ereksiyona ulaşmanın uzun zaman alması

Penisin yeteli sertleşmemesi

Güçlü bir boşalma yaşayamama

Orgazmdan sonra ereksiyonun hızlı sona ermesi

Yeni bir ereksiyon elde etmedeki zorluk

Cinsel birleşme süresince ereksiyonu sabit tutmada yetersizlik

NE ZAMAN YARDIM ALINMALİDİR ?

Belli zamanlarda erektil disfonksiyon yaşamak normaldir. Ancak bu durumun tekrarlaması ya da 2 aydan uzun sürmesi durumunda bu alanda gerekli yetkinliğe sahip uzmana görünmeniz gerekmektedir. Bu alanda eğitim almış bir uzman bu problemin altında yatan nedenleri saptayarak en doğru ve etkili tedavi şeklini uygulamak için yardımcı olacaktır. 

 CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Cinsel isteksizlik

Kişinin cinsel eylemde bulunma yetisi yerinde olmasına rağmen, cinsel aktivite ile ilgili isteğinin olmaması ya da azalmasıdır. Cinsel işlev bozuklukları arasında en yaygın görülen sorunların başında cinsel isteksizlik gelmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla sık görülmektedir.6 ay süreğen, sürekli, yineleyici şekilde yaşamaya isteksizlik diyoruz. Tedavi süreci yaklaşık 15-20 seans şeklindedir.

Tanı konulurken ;

Yaşam koşulları, yaş sağlık problemleri önemli ölçüttür. Altı aydır süren isteksizlik hali, Partnerlerden biri rahatsızlık ve uyum sorunu yaşıyorsa Kadınlarda görülen cinsel işlev bozukluklarının en önemlisi cinsel isteksizliktir. Kişinin partnerine karşı ” beni sevmiyor” şeklindeki düşüncesiyle başlıyor bu da ilişkide olumsuz duyguların canlanmasına sebep oluyor. (Öfke , Kin, Değersizlik, Önemsiz hissetme hali ) .

Cinsel isteksizlik nedenleri ;

Eşler arası uyum problemleri, stres Panik problem, Depresyon OKB vb, Cinsel terapi süreci içinde farklı değişkenler rol oynadığı için çözümü sürecinde çiftler ile birlikte ve ayrı ayrı yapılan görüşmeler sonrasında terapi programı problemin oluşum durumuna göre yönlendirilmektedir. Çiftler ile yapılan seanslar sonrasında problemin nedenleri birlikte ele alınmaktadır.

Merkezimizde cinsel problemler psikolojik kaynaklı ise cinsel terapi konusunda eğitim almış aile danışmanı ,cinsel terapistler tarafından yapılmaktadır. Kadınlarda görülen en temel ve sıklıkla karşılaştığımız  cinsel işlev bozuklukları arasında yer alan vajinismus probleminin tedavisi oldukça kısa sürede olumlu yönde çözümlenmektedir.

VAJİNİSMUS PROBLEMİ İLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?

Eşler arasında cinsel birlikteliğin zorlu ya da hiç yaşanmamasına neden olan vajinal kaslarda istemsiz kasılmaların olduğu durumdur.

VAJİNİSMUS PROBLEMİNİN SIKLIĞI:

Günümüzde yoğun olarak karşılaştığımız tedavisi mümkün olan psikoseksuel problemler arasında yer almaktadır. Vajinismus cinsel birleşme sırasında ağrı veya korkuyla birlikte cinsel birleşmenin mümkün olmadığı ya da oldukça ağrılı olduğu bir bozukluğu tanımlanabilir.

VAJİNİSMUS PROBLEMİNİN TEDAVİSİ:

Merkezimizde vajinismus vakalarında kullandığımız en temel tedavi yöntemlerinden biri bilişsel davranışçı terapi tekniğidir. Çiftler birlikte ve ayrı ayrı terapi süreci hakkında detaylı olarak bilgilendirilmekte aileye ve probleme yönelik en uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Aileler için cinsel yaşamın kalitesi birlikteliğin devamı için oldukça önemlidir. Tedavisi oldukça kolay çözülebilen bir problem olmasına rağmen birçok çift bu durumu çok ciddi problem haline getirebilmekte hatta boşanma noktasına varabilecek şekilde ilişkileri olumsuz etkilenmektedir. VAJİNİSMUS PROBLEMİ maksimum 3-5 seans arasında olumlu yönde çözülmektedir. Çiftlerin bu durumu evlilikleri için göz ardı edilemeyecek bir problem olarak görüp terapi desteği almak için öncelikle birlikte karar vermeleri, terapiye gönüllü olarak başvurmalarıdır.

 

Arayınız...
Verified by ExactMetrics