evlilik-oncesi-danismanlik

Hiçbir evlilik her yönü ile mükemmel ve sorunsuz değildir. Mutlaka her çift hayatlarının bir döneminde çatışmalar yaşayarak Evlilik danışmanlığına ihtiyaç duymaktadır. Evlilik çatışması hayatta yaşanan en rahatsız edici sorunlardan biri olarak mutlaka destek alınması gereken bir durumdur. Bazı sorunlar çiftler arasında kolay halledilmesine karşın bazı sorunlar atlatılamamakta ve boşanmaya kadar gitmektedir. Bu çatışmaların üstesinden gelmek ve evliliği tekrar düzene sokmak evlilik danışmanlığı, aile danışmanlığı ile mümkün dür.

Evlilik danışmanlığı ; Evlilikte yaşanan sorunları çözmek için eşlerin birbirileri ile sorunları konuşur hale gelmesini sağlayan ve birbirlerini anlamalarına yardımcı olan danışmanlık yöntemidir. Danışmanlık sayesinde birbirleri ile iletişim kurmayı öğrenen çiftler, birbirlerini incitmeden tartışmayı öğrenmekte, sorunları konuşarak çözümlemektedirler. Kişilik olarak birbirlerini olduğu gibi kabullenen çiftler, beğenmedikleri yönlerini de kabul etmeyi öğrenmektedirler. Affedici kabul ve kararlılık terapisi, duygu odaklı psikoterapi, aile danışmanlığı, cinsel danışmanlık, bilişsel davranışçı terapi ,çözüm odaklı terapinin eşlik ettiği bütüncül bir yaklaşım ile yaşanan problem alanlarının belirlenmesi ve olayın üzerine gidilerek karşılıklı konuşulur hale gelinmesi problemleri çözmede etkili olmakta, eşlerin birbirini anlamaları , empatik bakış açısının sağlanması ,ilişkide güçlü olan yönlerin daha da desteklenmesi desteğe açık alanların aile danışmanlığı ile güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

EVLİLİK ve ÇİFT DANIŞMANLIĞINA  HANGİ DURUMLARDA BAŞVURULMALI?

  • Kronikleşmiş çatışmalar, Öfke kontrolü,
  • Uyum sorunları ve tartışmalar,
  • Güven sorunları, İletişim güçlüğü,
  • Geçmişte yaşanan kötü deneyimler,
  • Ailelerden kaynaklı sorunlar,
  • Evliliği yürütme konusunda yaşanan kararsızlık,
  • Ailede sorumluluk ve görev dağılımında yaşanan sıkıntılar,
  • Çocuk sahibi olma kararı alınırken yaşananlar,

Çocuk yetiştirmede yaşanan sorunlar.

Çift terapisine başvurmak için zaman kaybetmek problemlerin çözme sürecini uzatmaktadır. Bu nedenle psikoloğa çift olarak gitmek için zaman kaybedilmemeli, hatta sıkıntılar başlamadan yardım alınmalıdır. Evlilik terapisine başlamak kolay olmasa da ilk adımı atmak çok önemlidir. Özel hayatın yabancı biri ile paylaşılacak olması çiftleri ürkütmemeli aksine kendi başlarına çözemedikleri sorunların altından kalmak için ihtiyaç olduğu düşünülmelidir.

Arayınız...
Verified by ExactMetrics